Корисна інформація для учнів





























Які бувають види сирен

    Попереджувальна сирена — постійний рівномірний звук загальною тривалістю до 7 секунд. Якщо її почули, треба ввімкнути ТВ, радіо або зайти на офіційні державні канали в інтернеті (ось тут перелік) та слухати/читати подальші інструкції.

Сигнал загальної тривоги — звук, який наростає та спадає, триває одну хвилину та повторюється не менше трьох разів із 30-секундною паузою. Після такого сигналу потрібно йти в укриття, узявши із собою документи, питну воду, ліки.


Стежити за початком та відбоєм сирен у вашому регіоні можна й через мобільні додатки — ! Сирена Кіровоградщина. Telegram/

    Чому часто звучать сирени?

Сигнал "Повітряна тривога" вмикають, якщо якийсь засіб повітряного нападу (літак, ракета) уже випущений у бік вашої області або міста. Завчасно виявляють це фахівці. Ніхто не знає, чи спрацює ППО, чи зіб'ють цю ракету, але якщо навіть і зіб'ють, то немає гарантії, що уламки не впадуть на ваш будинок. Тому сирени звучать щоразу, коли з’являється небезпека, і важливо під їхні звуки бігти в укриття або сховатися в надійному місці у квартирі.


Чому сирени іноді звучать, але нічого не відбувається?

Повітряна тривога оголошується, коли сили ППО сповіщають про рух ворожих літаків у напрямку області або є підтвердження запуску балістичних ракет. Точне місце, куди може влучити ракета чи який населений пункт атакує літак, одразу визначити важко, тому сирени вмикають щоразу, як з’являється загроза.

  Чому сирени іноді не спрацьовують?

Заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко пояснює: сирени можуть не спрацьовувати через застарілу систему, а відновлення їх почалося нещодавно. А ще "тривога може не спрацювати через некоректні розвідувальні дані. Не завжди можна передбачити рух літаків чи ракет. Ракети інколи складніше відслідкувати, ніж літаки. Усе залежить від дальності, з якої вони злітали. Зрозуміло, що якщо з ближніх позицій, — практично неможливо оголосити тривогу", — каже Богдан Петренко.

     Скільки є часу щоб сховатися?

Це залежить від засобу повітряного нападу, висоти та швидкості польоту, відстані до місця запуску (вильоту). Враховуючи сьогодення, для міста Києва, наприклад, орієнтовний час реагування на сигнал сирени складає від 10 хвилин. У зоні проведення активних бойових дій для нанесення ударів по наземних цілях використовують засоби нападу, такі як міномети чи артилерія різних калібрів. Вони розташовані здебільшого близько до лінії бою, тому інколи неможливо своєчасно реагувати сиреною на напади. Тож за таких обстрілів краще одразу йти в укриття і не виходити до їхнього закінчення.
















1. Заздалегідь дізнайся все про ЗНО

2. Візьми з собою все, що треба: 

• паспорт (або свідоцтво про народження); 

• сертифікат учасника ЗНО;

 • запрошення-перепустку;

 • дві-три чорні ручки; 

• маленьку прозору пляшку з питною водою. 

3. Добре відпочинь напередодні. 

4. Приїдь раніше. 

5. Дотримуйся інструкцій: • не розмовляй; • не тримай при собі і не користуйся мобільним телефоном тощо; • жодних паперів; • не залишай завчасно пункт тестування. 

6. Заспокойся. 

7. Займи своє місце. 

8. Позначай відповіді чітко, пиши розбірливо. 

9. Уважно читай. 

10. Правильно використовуй час. 

11. Не панікуй. 

12. Використовуй метод виключення. 

13. Залиши час на перевірку. 

14. Не залишай жодного завдання без відповіді. 

15. Захисти свій результат. 

Щиро зичу успіху! 

Виконання цих порад не звільняє від необхідності оволодіння знаннями з предмету тестування.  




                                                             Позбуття стресу

1. Дихайте

Коли ви перебуваєте у стресовій ситуації, ніщо не зрівняється зі спокійним і рівномірним диханням, яке допоможе вам відновити контроль над своїми емоціями і побороти фізичну реакцію на стрес. Опануйте техніку "анти - стресового" дихання, це забезпечить вам миттєве полегшення.
Ви повинні дихати діафрагмою. Коли ви вдихаєте, ваш живіт і грудна клітка розширюються, щоб звільнити місце для повітря, а коли видихаєте – вони знову стискаються.

  • Вдихніть через ніс, рахуючи до 4
  • Затримайте дихання, рахуючи до 4
  • Видихніть через рот, рахуючи до 4
  • Затримайте дихання, рахуючи до 4

Повторюйте вправу, доки не відчуєте, що ваші тіло і розум розслабилися.

2. Змініть фактор стресу

Замість того, щоб рефлекторно реагувати на стрес, дослідіть фактор стресу. Пошукайте методи управління ним або можливість змінити його. Якщо ви застрягли у заторі, то можливо є альтернативний маршрут? Чи, можливо варто послухати аудіокнигу або розслаблюючу музику? Якщо ви сперечаєтеся з кимось, спробуйте просто піти або заплануйте час, щоб обговорити цю ситуацію, коли ви обидва заспокоїтесь. Якщо до вашого нескінченного переліку важливих справ додасться ще одна, ви можете делегувати її, відкласти або відмовитися від неї, щоб знизити напруження. Пам’ятайте, щоб потрібно послаблювати вплив негативних факторів, щоб не загрузнути у неприємних фізичних чи емоційних реакціях.

3. Займіться спортом

Вправи є досить ефективним методом боротьби з будь-яким стресом. Фізичне навантаження збільшує вироблення ендорфінів, від яких мозок почувається краще. За словами Метью Сталтс-Коулмейнена, доктора філософії, кінезіолога в стресовому центрі Єльського університету, "Стрес атрофує мозок - особливо гіпокамп, який відповідає за безліч різноманітних функцій, зокрема за пам'ять. Коли ви знаходитесь у постійному стресі, ви починаєте багато-що забувати. " А вправи сприяють виробленню гормонів мозку, таких як норадреналін, пов'язаних з поліпшенням когнітивних функцій, піднесеним настроєм і здатністю до навчання. Швидкий біг, спортивна хода чи поїздка на велосипеді можуть поліпшити ваш настрій і поповнити запаси енергії.

4. Навчіться спокійно сприймати реальність

Хронічний стрес, зазвичай, виникає через внутрішній конфлікт, через ситуацію, яку ви не можете змінити. Якщо ви хочете чогось, що не можете отримати, або хочете, щоб хтось вів себе інакше, ви перебуваєте в стані постійного стресу і тривоги. Іноді найкраще, що ви можете зробити для свого почуття спокою, - це просто прийняти все як є, і припинити боротьбу. Досить часто стається так, що коли ми перестаємо контролювати все, ситуація, яку ми намагаємось змінити, вирішується сама собою.

5. Не забувайте про здоровий сон

Немає сумнівів, що нестача сну не покращує ситуації, а тільки погіршує її. Якщо ви втомилися і достатньо не відпочиваєте, ваш емоційний та фізичний резерв знижується, і вам стає важче впоратися зі стресом. Ви швидше сердитеся і починаєте більше хвилюватися, стаєте більш схильні до депресії. Звичайно, стрес може порушити ваш сон, але це якраз вдалий час, щоб почати практикувати релаксаційні і дихальні техніки, перш ніж вимкнути світло. Вам потрібен спокійний і глибокий сон, без телевізійних програм, гучної музики, алкоголю чи ситної вечері відразу перед сном.

6. Медитуйте

Наукові дослідження довели, що практика медитації знижує артеріальний тиск, заспокоює ваше тіло, зменшує роздратування і занепокоєння, збільшує вироблення ендорфінів в головному мозку. Статистика у сфері медичного страхування США вказує на те, що людей, котрі практикують медитації, на 87% менше госпіталізують із серцевими захворюваннями, на 55% менше - з доброякісними і злоякісними пухлинами, і на 30% менше - з інфекційними захворюваннями. Такі люди на 50% рідше відвідують лікарів, ніж ті, що не практикують медитацію.

7. Команда підтримки

Наявність люблячих людей, які підтримують вас, з якими ви можете поділитися своїми переживаннями та почуттями і до яких ви можете звернутися за підтримкою  - неоціненна в управлінні стресом. Різні дослідження показують, що "мережа емоційної підтримки" сприяє психологічному благополуччю. Як згадувалося раніше, жінкам, як правило, з цим щастить більше, ніж чоловікам. Але важливість емоційного зв'язку з близькими людьми не можна недооцінювати. Якщо у вас немає відповідної соціальної підтримки, спробуйте її знайти: зв’яжіться зі старими друзями, поспілкуйтеся з людьми навколо вас, зміцніть ваші стосунки з чоловіком/дружиною чи родичами.

8. Менше користуйтесь різними гаджетами

Оскільки ми щоразу все більше і більше прив'язуємось до різних електронних пристроїв, здається, що нам ніколи не вдасться втекти від роботи, електронних листів, повідомлень і шквалу інформації. Ми відчуваємо тиск, тому що зобов’язані відповісти, зобов’язані витратити більше, зобов’язані прочитати всі новини. Ці пристрої порушують наш сон, оскільки "сидять" на наших ліжках, заманюючи нас постійно слідкувати за якимись оновленнями і бути на зв’язку. Найкраще, що ви можете зробити для власного спокою і відчуття внутрішньої рівноваги, - це на деякий час відключити всі електронні пристрої. Вимкніть телефон, комп'ютер, телевізор, стільниковий телефон, Ipad, і будь-який інший пристрій, який стримує вас від реального спілкування і подій.

9. Навчіться спрощувати все

Робіть все, що можете, щоби полегшити собі життя. Приберіть безлад у вашій кімнаті, позбудьтеся сторонніх речей, які ви більше не використовуєте. Не витрачайте гроші впродовж кількох тижнів (купуйте хіба що предмети першої необхідності). Подивіться, що ви можете викинути з власного графіка. Скоротіть кількість завдань, які ви намагаєтеся виконати за один день. Дозвольте собі спокійно провести деякий час, просто сидячи і читаючи книжку, прогулюючись на свіжому повітрі, або теревенячи з другом. Ви будете почувати себе спокійніше, зможете краще контролювати своє життя, і будете менш схильні до стресу, загалом.

10. Зверніться до професіонала за допомогою

Якщо стрес починає вас не на жарт хвилювати і впливати на фізичне або психічне здоров'я, не намагайтеся справитися з цим самотужки. Поговоріть з лікарем або фахівцем в галузі психічного здоров'я, який може допомогти вам скласти план дій, котрі знімуть напругу. Не дозволяйте своєму стресу перетворитися на повноцінну депресію чи серйозну хворобу, на кшталт виразки або хвороби серця. Найкраще, що ви можете зробити у цій ситуації, - звернутися за допомогою до професіонала.  

Не дозволяйте стресу керувати вами і контролювати ваші емоції, думки і фізичне самопочуття.

Намагайтеся розпізнавати ознаки стресу, як тільки вони виникають, і вживайте термінові заходи, щоби побороти його. Не відкладайте ці 10 порад далеко, щоби швидкого змогти справитися з нервовим напруженнями, знайти внутрішній спокій і рівновагу, стати впевненим у собі, і, в кінцевому підсумку, жити щасливим і здоровим життям



Сексуальне насильство в інтернеті. Що робити якщо став жертвою сексуального насильства?

Сьогодні в інтернеті на дітей чекає багато ризиків, про які часто не знають ані діти, ані вчителі та батьки. Давайте розберемось, що є що.   



Вплив зайнятості на зниження рівня тривоги й емоційного стану в умовах пандемії

 Шановні  здобувачі освіти, працівники та батьки!

Сьогодні мозок більшості з нас налаштований на інформацію «а що там з коронавірусом?». Ми регулярно моніторимо новини, відстежуємо статистику,обмінюємося думками в соціальних мережах. Через пандемію коронавірусу багатьох людей охоплює паніка та страх заразитися COVID-19. Як вгамувати відчуття нестримної тривоги? 

Хтось, читаючи новини про пандемію, зберігає спокій, а для когось – це

джерело наростаючої паніки. З давньогрецької мови «паніка»

перекладається як «підсвідомий жах», викликаний дійсною чи уявною

небезпекою. Страх перед невідомим – це природня реакція мозку. Захисний

механізм, який мобілізовував наших пращурів перед невідомим  та допомагав

залишитися живими, якщо воно дійсно становило небезпеку. Тривога, що

підживлюється страхом, – основа інстинкту самозбереження, схема дії якого

залишається незмінною з часів праотців людства.   

Методистка обласного центру практичної психології і соціальної роботи

Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти

Оксана ХОМИН в інтерв’ю газеті «Галичина» розповіла як зберігати спокій з

огляду на ситуацію з поширенням коронавірусу по всьому світу та новини-

страшилки, якими рясніють соцмережі, засоби масової інформації, і не

панікувати.

– В умовах світової пандемії коронавірусу складно не панікувати,

особливо, гортаючи стрічку новин у віртуальній мережі. Та все ж, що

порадите для того, щоб попри все зберігати спокій?

– У сучасному світі, коли доступ до інформації є постійно і кожен може

прочитати будь-яке джерело, а інформація, яка подається, не завжди офіційна ідостовірна, часто емоційно насичена, «вражаюча», то люди, звичайно ж, не

 можуть не реагувати на неї. Хвилюватися – це нормально. Адже є загроза

життю і здоров’ю людей. Зрозуміло, що ми хвилюємось і про себе, і про своїхблизьких та рідних. Однак, для зменшення рівня напруги і стресу від потоку інформації варто застосовувати критичне мислення: аналізувати та перевіряти інформацію, яку ми отримуємо, опиратися на офіційні джерела. Хоча недовіра населення до влади у цьому випадку не сприяє заспокоєнню людей. Варто також подбати про засоби особистого захисту та дотримання правил карантину– це підвищує рівень впевненості у ситуації і відповідно знижує рівень напруги.

– Можливо, варто на цей період обмежити свій час перебування у

соцмережах чи взагалі туди не заходити?

– Це, звичайно, хороша порада, але якщо людина постійно перебувала у

соцмережах, то різке обмеження може посилити хвилювання і паніку. Втім,

варто більш критично оцінювати інформацію, яку в соціальних мережах ніхтопрактично не контролює. Часто люди читають тільки заголовки статей, якімають на меті привернути увагу, тому є емоційно вражаючими, але рідко –

достовірними. Якщо ж відкрити статтю – то її зміст може абсолютно не

відповідати назві. Зате у соцмережах можуть поширюватися різноманітні

флешмоби, на кшталт музичних пауз в італійських двориках, які спрямовані напідтримку і позитивне налаштування людей. Також, соціальні мережі можутьбути інформаційно корисними для тих, хто готовий під час карантину

зайнятися волонтерською діяльністю. Зайнятість сприяє зниженню рівня

тривоги і емоційної напруги.

– Коли сидиш удома, як правило, в голову лізуть різні думки, і не

завжди оптимістичні. Що робити, щоб чотири стіни дому не стали пасткою

для панічних думок і стресу?

– Вдома завжди можна знайти чим зайнятися, якщо є таке бажання. На

період карантину, бібліотеки у багатьох країнах світу відкрили доступ до своїх онлайн-ресурсів. Навіть Віденська опера транслюватиме у вільному доступі вистави. Є безліч ресурсів, які пропонують віртуальне відвідування музеїв, онлайн-навчання. Така зайнятість буде цікавою для людей різного віку, і заразом, сприятиме не лише особистісному зростанню, а й позитивному налаштуванню, збільшенню кількості позитивних емоцій.

– В чому небезпека паніки та життя в постійному стресі?

– Паніка та стрес негативно впливають як на фізичний стан організму, так і

на емоційну та розумову сферу. Знижується критичність мислення, починає

домінувати ділянка головного мозку, яка відповідає за виживання, так зване

амигдаливидне тіло. Виділяються гормони адреналін та кортизон, підвищується артеріальний тиск тощо. Тривале перебування в такому стані може спричинити значний вплив на організм людини. Тому важливо навчитися опановувати себе та керувати своїми емоціями.

– Дуже просто сказати: «Не хвилюйся! Будь щасливий!» А як цю

фразу реалізувати на практиці?

 

– У кожного з нас є речі та місця, пов’язані з приємними подіями і

щасливими моментами. Для заспокоєння варто «повертатися» в такі місця. Це можна роботи навіть подумки, пригадуючи ситуацію та отримуючи ресурс зі спогадів. Також допомагає спілкування з приємними людьми,  читання улюблених книг, перегляд фільмів, бажано з позитивним сюжетом. Не варто забувати і про наші ритуали, наприклад, ранкову каву чи читання книги в улюбленому кріслі. Коли ми звикаємо до якогось певного ритуалу, то його дотримання в особливі періоди, такі як карантин, сприяє більш спокійному сприйняттю ситуації. Це допомагає нам зберігати контроль над ситуацією.

– Якщо вже «накрила» паніка і страх, як вийти з цього стану?

– З метою самозаспокоєння можна використовувати вправи для

м’язової релаксації, різноманітні дихальні вправи тощо. Наприклад, так

зване «дихання по квадрату»: на 1,2,3,4 вдихаємо повітря, на 1,2,3,4

затримуємо дихання, на 1,2,3,4 видихаємо і знову на 1,2,3,4 затримуємо

дихання. Якщо виконувати цю вправу кілька хвилин – хвилювання

знижується.

– Чи існує формула спокою? Якщо так, то яка вона?

– Формула спокою, якщо така існує, то вона у кожного вона своя. І,

насамперед, залежить від особливостей нервової системи людини, власного

досвіду, перенесених раніше неприємних чи травмуючих подій, опірності

організму, наявності поряд підтримуючого середовища та близьких людей, які допоможуть подолати стрес.

 

Пам’ятайте, ситуація, викликана пандемією коронавірусу, дійсно

тривожна. Залишатися байдужим непросто. Та лише від нас залежить,

як саме реагувати на це – мати холодну голову й зберігати спокій чи

впадати в паніку та руйнувати свій організм.

 

БУДЬТЕ ЗДОРОВИМИ!

 











Немає коментарів:

Дописати коментар